logo BMP Consulting

KSeF- czyli Krajowy System e-faktur

Minister Finansów zapowiada obowiązek Krajowego Systemu e-fakturowania od I kwartału 2024 roku dla wszystkich podmiotów w Polsce. Krajowy System e-Faktur ma służyć do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

W styczniu 2022 roku weszła w życie bardzo istotna zmiana w zakresie fakturowania – wprowadzony został nowy rodzaj faktury tj. faktura ustrukturyzowana , która będzie wystawiana według określonego wzorca za pośrednictwem dedykowanej platformy Ministerstwa Finansów – Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”). Dla wielu podatników wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych będzie stanowiło duże wyzwanie i będzie oznaczało konieczność przygotowania oraz implementacji nowych rozwiązań po stronie systemu ERP lub innych rozwiązań IT.

Akt prawny:

Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076)

Faktura ustrukturyzowana – czym jest?

Zgodnie z opisem w przyjętej przez Sejm w ustawie o zmianie ustawy dot. podatku od towarów i usług (oraz kilku innych ustaw): 

„Faktura ustrukturyzowana jest wystawiana i otrzymywana przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego (…).”

Faktura ustrukturyzowana ma format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury (FA_VAT). Stanowi więc ona trzeci typ/rodzaj faktury obok faktury papierowej i elektronicznej. Wystawiana jest przez podatników za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur i jest oznaczana numerem identyfikującym tę fakturę w systemie.

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne będą wystawiane według wzorca, w oparciu o strukturę logiczną przedstawioną przez Ministerstwo Finansów.

Czy wszyscy przedsiębiorcy muszą przystąpić do Krajowego Systemu e-faktur (KSeF)?

Od stycznia 2022 można skorzystać z systemu KSeF dobrowolnie. Natomiast od 2024 roku planowane jest korzystanie obligatoryjne.

Co to oznacza? Konieczność przeorganizowania procesów w firmie, a nawet zakupu nowego systemu informatycznego. Już teraz warto rozejrzeć się po rynku i porównać dostępne systemy ERP. 

odpowiedzi na wprowadzenie obowiązku KSeF Comarch rozwinął platformę EDI.

Obsługa integracji z KSeF w systemach Comarch ERP

Istnieje możliwość integracji Krajowego Systemu e-faktur z systemami Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL oraz Comarch ERP Altum. Pierwsi Klienci już korzystają z wysyłki faktur na środowisko demo KSeF!

Kiedy KSeF

Co zyskujesz dzięki Krajowemu Systemowi e-faktur?

  • szybszy zwrot VAT – otrzymasz go w ciągu 40 dni, zamiast standardowych 60 dni,
  • bezpieczeństwo – Twoja faktura nie zniszczy się, ani nie zginie. Będzie dostępna w bazie danych Ministerstwa Finansów,
  • przyspieszenie obrotów, ponieważ będziesz mieć pewność że Twoja faktura już po chwili trafiła do kontrahenta,
  • wygodę oraz łatwiejsze rozliczanie i księgowanie, dzięki ustandaryzowanej strukturze dokumentu,
  • nie będziesz musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury JPK_FA,
  • wystawione faktury będą dostępne w Krajowym Systemie e-faktur.

Zobacz również:

Wypełnij formularz i zamów DEMO!