logo BMP Consulting

Webinar Comarch ERP XT: Ryczałt ‑ co warto wiedzieć?

Już 18.01.2022 r. o godz. 11.00 webinar na temat zryczałtowanego podatku dochodowego i jak obsługiwać ewidencję ryczałtową w Comarch ERP XT.

Webinar Comarch ERP XT - 18.01.2023 r. godz. 11.00

Zryczałtowany podatek dochodowy od 2022 roku to atrakcyjna opcja dla wielu przedsiębiorców i temat szeroko komentowany. Rosnące zainteresowanie tą formą opodatkowania wzbudziło u przedsiębiorców mnóstwo pytań. Jak wybrać odpowiednią stawkę ryczałtową? Jak odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek kontroli organów podatkowych? Zwraca się również uwagę na zmiany w zakresie pokrycia składki na ubezpieczenie zdrowotne, które jest uchwalone inaczej niż w przypadku wariantu podatku dochodowego.

Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz podczas organizowanych przez firmę Comarch webinarów z doradcami podatkowymi Taxpoint.

Dni
Godziny
Minuty

Nie czekaj! Zapisz się już dzisiaj na Webinar Comarch ERP XT

Agenda:

11:00 – 11:25 Panel podatkowy

  • Stawki Ryczałtu – kiedy i z jakiej stawki skorzystać?
  • Podatkowe korzyści i podatkowe ryzyka korzystania z ryczałtu
  • Rozliczenie roczne, a składka zdrowotna
  • Zabezpiecz się przed kontrolą z US – czyli co daje nam Interpretacja Indywidualna złożona do dyrektora KIS

11:25 – 11:50 Ewidencja Ryczałtowa w Comarch ERP XT

  • Prowadzenie księgowości na ryczałcie w Comarch ERP XT
  • Konfiguracja stawek ryczałtu – o czym należy pamiętać?
  • Ewidencja przychodów, a ewidencja produktów rolnych
  • Zaliczka na PIT-28
  • Składka zdrowotna

Prowadź firmę z Comarch ERP XT

Poza zrozumieniem płatności ryczałtowych warto wyposażyć się w narzędzia prawne, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoim biznesem i przygotować się do rozliczeń podatkowych. Podczas webinaru pokażemy Ci jak obsługiwać ewidencję ryczałtową w systemie Comarch ERP XT, który w prosty sposób pozwala na samodzielne prowadzenie księgowości ryczałtowej.

Zobacz nagranie Webinaru

FAQ

Taxpoint: Od 2023 r. wynajem lokali mieszkalnych podlega z automatu opodatkowaniu z zastosowaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Możliwość wyboru innej formy opodatkowania została wyłączona w ramach nowelizacji wprowadzonych przy okazji tzw. Polskiego Ładu.

Taxpoint: Jeżeli umowa najmu będzie określała, że najemca ponosi koszty eksploatacji np. bezpośrednio na rzecz spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty mieszkaniowej to środki
te nie stanowią przychodu wynajmującego. Nieco bardziej problematyczna jest sytuacja, gdy opłaty te są przekazywane wynajmującemu – w zależności od postanowień umowy najmu istnieje w tym przypadku ryzyko, że stanowią one przychód wynajmującego.

Taxpoint: Omawiany dzisiaj zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych to podatek dotyczący rozliczeń dochodów osób fizycznych. Jest on również możliwy do
zastosowania w przypadku niektórych transparentnych podatkowo spółek osobowych (np. jawna, cywilna). Spółki z o.o. są spółkami prawa handlowego i podlegają opodatkowaniu CIT a nie PIT. W ostatnich latach został jednak wprowadzony tzw. podatek zryczałtowany CIT – ale chodzi tutaj o tzw. estoński CIT, który nie jest przedmiotem dzisiejszego spotkania.

Taxpoint: Podobnie jak w przypadku pytania o koszty eksploatacji w najmie, rozstrzygnięcie podatkowe jest w tym przypadku uzależnione od postanowień umowy świadczenia
usług oraz od konkretnego stanu faktycznego. Przykładowo, jeżeli w ramach wyjazdu związanego ze świadczeniem usług, usługodawca za zgodą zamawiającego pokryje koszty udziału w targach i z dokumentów będzie wynikało, że to koszty poniesione w imieniu i na rzecz zamawiającego (np. faktura jest wystawiona na dane zamawiającego), to zwrot tych wydatków powinien być wyłączony z przychodów PIT.

Taxpoint: Tak. Odpowiedź padła w trakcie wystąpienia naszego eksperta. Możliwe jest w ramach jednej działalności gospodarczej uzyskiwanie przychodów, które podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami. Kluczowe jest oczywiście: a) właściwe określenie przedmiotu świadczeń i przyporządkowanie właściwych stawek ryczałtu oraz b) prowadzenie ewidencji w sposób, który umożliwia precyzyjne ustalenie wartości przychodów z podziałem na typy świadczeń / właściwe stawki ryczałtu PIT.

Taxpoint: Wręcz przeciwnie. Jeżeli oprócz świadczeń emerytalnych nie prowadzi Pan/Pani żadnej działalności gospodarczej to nie ma konieczności takiej rejestracji. Najem prywatny jest od 2023 r. rozliczany niejako automatycznie w ramach ryczałtu PIT 8,5% (nie możemy już wybrać opodatkowania na zasadach ogólnych dla najmu prywatnego).

Comarch XT: Zaliczkę na PIT-28 za grudzień 2023 można wpłacić do końca lutego 2023.

Taxpoint: Jeżeli podatnik prowadzi tzw. najem o charakterze prywatnym, poza działalnością gospodarczą, a wynajmowany lokal użytkowy nie jest elementem majątku trwałego przedsiębiorstwa, istnieje możliwość opodatkowania przychodów pochodzących z tego tytułu ryczałtem ewidencjonowanym.

Taxpoint: Potwierdzam, w drodze wyjątku i nieco w związku z zamieszaniem, które wywołały zmiany Polskiego Ładu w trakcie 2022 r., przedłużono termin na złożenie PIT-28 do końca kwietnia , a będąc jeszcze bardziej precyzyjnym – termin ten przypada 2 maja 2023 r. (30 kwietnia 2023 r. to dzień wolny od pracy).

Taxpoint: Pojawiło się sporo indywidualnych pytań o stawkę ryczałtu dla danego świadczenia. Chcielibyśmy w trakcie czatu skupić się na zagadnieniach interesujących dla szerszego kręgu odbiorców, a nie na indywidualnych poradach podatkowych. W zakresie stawek odsyłamy do art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku PIT, który to przepis wymienia stawki właściwe wg konkretnej klasyfikacji PKWiU. W pierwszej kolejności należałoby zatem ustalić właściwe grupowanie statystyczne dla danego zakresu świadczeń. Comarch XT: W zakresie wyboru stawki dla działalności, której nie mogą Państwo znaleźć wymienionej wprost w ustawie, mogą Państwo zawsze skorzystać z opinii statystycznej lub też interpretacji indywidualnej. W stworzeniu takiego dokumentu, mogą Państwo zawsze skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który pomoże Państwo określić stawkę, a także przygotować wspomniane dokumenty. W przypadku skomplikowanych zagadnień podatkowych mogą Państwo też zawsze skontaktować się indywidualnie z naszymi ekspertami, którzy na pewno udzielą stosownej pomocy (https://www.taxpoint.pl/pl/).