logo BMP Consulting

Nowości i zmiany w Comarch ERP Optima 2023.0.1 i Comarch HRM 2022.7.1

Ponad 90 nowości i ulepszeń, które w nowej wersji sprawią, że praca z programem stanie się jeszcze szybsza i łatwiejsza.

Nowe wersje Comarch ERP Optima 2023.0.1 i Comarch HRM 2022.7.1.

Nowa odsłona systemu Comarch ERP Optima to przede wszystkim udostępnienie faktoringu dla dużych i średnich firm we współpracy z Comarch Apfino, rozwój współpracy z platformą wszystko.pl, nowa deklaracja CIT-8E wraz z załącznikiem CIT/EZ, możliwość przenoszenia danych kadrowo-płacowych między bazami, a także automatyzacja zwolnienia z opłacania składek na FP/FGŚP dla pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem. W module Biuro Rachunkowe udostępniona została możliwość wysyłania wiadomości mailowych do Klientów z informacją o podatkach i składkach do zapłaty.

Zmiany w nowej wersji Comarch ERP Optima związane z przepisami:

 1. Dodano nową deklarację CIT-8E wraz z załącznikiem CIT/EZ oraz wysyłką do systemu e‑Deklaracje.
 2. Wprowadzono możliwość naliczania deklaracji rocznych PIT-8AR (12) i PIT-11 (29) na formularzach obowiązujących za rok 2022.
 3. Umożliwiono naliczanie wynagrodzenia powyżej normy z uwzględnieniem dodatkowych elementów wynagrodzenia oraz w oparciu o normę wynikającą z art. 130 k.p.
 4. Wprowadzono automatyczne zwolnienie z opłacania składek na FP/FGŚP za pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem

Nowości Comarch ERP Optima 2023.0.1, które zasługują na szczególną uwagę

 1. We współpracy z Comarch Apfino dodano funkcję finansowania faktur (faktoringu) dla średnich i dużych firm.
 2. Umożliwiono generowanie linku do płatności online na fakturach sprzedaży.
 3. Uruchomiono integrację z usługą Pocztex 2.0.
 4. Na zleceniu serwisowym umożliwiono wskazanie partii dostaw pobranych części, które wykorzystywane są do realizacji zlecenia.
 5. Wprowadzono możliwość określenia harmonogramu na pozycji księgowania okresowego.
 6. Dodano wzorcowe zestawienia księgowe oraz plan kont dla organizacji pozarządowych.
 7. Z poziomu modułu Biuro Rachunkowe wprowadzono możliwość wysyłania wiadomości mailowych do Klientów z informacją o płatnościach do urzędów skarbowych i ZUS.
 8. Dodano funkcjonalność pozwalającą na przenoszenie danych kadrowych
 9. i płacowych pomiędzy bazami.
 10. Umożliwiono szyfrowanie wydruków PDF dla pracowników własnym hasłem.
Wypełnij formularz i zamów DEMO!

Nowości Comarch HRM 2022.7.1, które zasługują na szczególną uwagę:

 1. Udostępniono integrację z nowoczesnym systemem rejestracji czasu pracy Comarch TNA.
 2. Wprowadzono możliwość zastosowania reguł wygładzania czasu pracy zaimportowanego zarówno z Comarch TNA jak i z plików z zewnętrznych systemów rejestracji czasu pracy.

Funkcje poszerzające integrację z ERP 4.0

W Analizach BI kontynuowano dalszy rozwój raportów z obszaru Kadr i Płac m.in. w zakresie nadgodzin, ich kosztu czy progów podatkowych. Z innych obszarów rozbudowano raporty związane z Rezerwacjami Odbiorców i opisami analitycznymi. Wprowadzono również szereg optymalizacji, które wpłyną na czas otwierania raportów płatności na dzień i zawierających atrybuty.

Microsoft SQL Server 2012

Informujemy, że z końcem bieżącego roku zakończy się wsparcie dla instalacji Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL działających w oparciu o Microsoft SQL Server 2012. Oznacza to zaprzestanie testowania poprawności działania takich baz danych. Rekomendujemy zatem dokonanie aktualizacji serwera SQL do nowej wersji.