logo BMP Consulting

Estoński CIT 2.0 – Nowoczesne i proinwestycyjny opodatkowanie biznesu

Podatnik może zdecydować się na opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodu spółek i zapłacić znacznie mniej. Mały podatnik zapłaci CIT i PIT łącznie tylko 20% - zamiast 26,29%. Zaś w przypadku większych podatników CIT i PIT wyniesie łącznie tylko 25% - zamiast 34,39%.

Co to jest Estoński CIT 2.0?

Estoński CIT, to model opodatkowania wprowadzony w Estonii w 2000 roku, przyniósł on zdumiewające efekty gospodarcze, przyspieszenie tempa gospodarczego oraz wzrost prywatnych inwestycji. W Polsce z pilotażowej wersji projektu pierwsze firmy mogły skorzystać z początkiem 2021 roku. Aktualnie od 2022 r. istnieje możliwość przejścia na Estoński CIT 2.0 dla każdej spółki i jest to dobrowolna forma opodatkowania, którą deklaruje przedsiębiorca do końca 1 miesiąca roku podatkowego lub w trakcie roku podatkowego.

Dla kogo Estoński CIT 2.0?

Estoński CIT to forma opodatkowania dla małych i dużych przedsiębiorstw. Jest przeznaczony dla różnego rodzaju spółek: spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

Jakie są korzyści?

Uproszczone rozliczenia

Masz dość zawiłych rozliczeń? w uproszczonym estońskim CIT wszystko odbywa się na zasadach zawartych w przepisach o rachunkowości. Dzięki temu zarządzanie finansami i rachunkami jest łatwiejsze i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Poprawa płynności finansowej

Zmiana sposobu płacenia podatków. Nigdy więcej miesięcznych, kwartalnych lub rocznych płatności, tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na wypłatę dywidendy. W ten sposób spółka sama decyduje, ile i kiedy zapłaci podatek. Dzięki temu firma dysponuje większą rezerwą środków na bieżącą działalność lub inwestycje

Oszczędności - mniej znaczy więcej

Ulgi, które dają podatnikom możliwość niższego opodatkowania wypłaty zysku, czyli dywidend. Podatnik może zdecydować się na opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodu spółek i zapłacić znacznie mniej. Mały podatnik zapłaci CIT i PIT łącznie tylko 20% – zamiast 26,29%. Zaś w przypadku większych podatników CIT i PIT wyniesie łącznie tylko 25% – zamiast 34,39%.

Jak przejść na taką formę opodatkowania?

Przejście jest dobrowolne i wystarczy złożyć zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Sprawdź więcej informacji na podatki.gov.pl

Zastanawiasz się jak obsłużyć Estoński CIT w swoim systemie do zarządzania?

Mamy na to rozwiązanie! Skontaktuj się z nami, umów bezpłatną konsultację, pomożemy!